8. ožujka 2013.
objavio Admin
Građevinski Materijali
Građevinska limarija bazira se na izradi osnovnih elemenata, poput žljebova i cijevi, opšavnih limova i lajsni, kuka za oluke te limarske galanterije (snjegobrana, sabirnih kotlića, kutnika žljebova, čela žljebova, opšava, obloga i kapa za dimnjake).
Limarija namijenjena za krovove može biti pocinčana, bakrena, plastificirana, a također postoje i limeni krovovi.
Oluci
Najjeftiniji i najekonomičniji za izradu je pocinčani lim.
Bojani oluci se mogu naći na tržištu u nekoliko boja a najčešće se izrađuje u RALU 8019-smeđa boja, 9002-Bijelo siva, 3009-crvena te 9006 –silver, a može se naručiti i u drugim bojama prema paleti koja se može pogledati kod prouizvođača oluka. Vrlo primjenjivi su kod obnavljanja objekata zaštićenih spomenika i drugih objekata gdje je potrebno primjeniti neku karakterističnu boju.
Bakreni oluci i žlijebovi su najdugotrajnije rješenje. Jedini nedostatak ovog materijala je što se s vremenom stvara patina koja ga štiti ali umanjuje sjaj izgleda. Ova vrsta materijala je najskuplja ali i najdugovječnija. Isto vrijedi za cinktitan i inox oluke i žlijebove.
Aluminijski oluci su daleko najisplativiji proizvod u odnosu cijene i kvalitete. Sa relativno niskom cijenom i visokom kvalitetom ova vrsta oluka i žlijebova je isplativa, a njihova kliznost nije upitna. Prednost ovih oluka i žlijebova je što se mogu izraditi u račitim bojama.
Oluci i žlijebovi najčešće se rade po mjeri i to RŠ /Razvijene širine/ 15-25-33-40 i 50 cm. Debljina lima se kreće od 0,55 do 0,60 mm odnosno aluminijski lim 0,70 mm. Maksimalna dužina pojedinog elementa može biti do 8,50 m ali se dužine kod postavljanja mogu nastavljati i spajati.
Vezani članci
-
8. ožujka 2013.
Ekološki prihvatljivi građevinski materijali su oni koji najmanje štetno utječu na okoliš.
Većina građevinskog konstruktivnog materijala poput čelika, aluminija, cementa, gline, pijeska, kamena i dr. proizvodi su rudarske industrije. Iskop i prerada ovih materijala u građevinske materijale najčešće se obavlja proizvodnim i prerađivačkim procesima koji nepovoljno djeluju na okoliš. Radi se o neobnovljivim izvorima.
-
8. ožujka 2013.
Stolarija (prozorski okviri, vrata...) važan je dio svakog objekta, a u ponudi je drvena, PVC i alu stolarija. Pri postavljanju nove ili zamjene dotrajale stolarije važno je razmotriti cijenu, mogućnosti montaže, dostave te ugradnju stolarije.
-
8. ožujka 2013.
Građevinska limarija bazira se na izradi osnovnih elemenata, poput žljebova i cijevi, opšavnih limova i lajsni, kuka za oluke te limarske galanterije (snjegobrana, sabirnih kotlića, kutnika žljebova, čela žljebova, opšava, obloga i kapa za dimnjake).
-
8. ožujka 2013.
Krov služi da bi štitio građevinu od vjetra i vremenskih prilika. Naziva se još i „petom
fasadom“ jer prema obliku, nagibu i materijalu, prema krovnoj konstrukciji i
oblikovanju detalja predstavlja bitan oblikovni element objekta.
-
8. ožujka 2013.
Keramički materijali su složeni kemijski spojevi koji sadrže kovine i anorganske elemente. Fizička i mehanička svojstva keramičkih materijala pokrivaju široko područje. Keramički materijali nastaju pod utjecajem visoke topline, odnosno pečenjem i taljenjem.
-
8. ožujka 2013.
Boje i lakovi uglavnom se sastoje od četiriju komponenti: vezivnog sredstva, otapala, pigmenta i dodatnih materijala. Postoje i prozirni lakovi te temeljne boje koji nemaju pigmente. Vezivno sredstvo povezuje podlogu s pigmentom i uglavnom je bezbojno. Otapalo održava vezivno sredstvo i pigmente u tekućem stanju. Njegova je zadaća da nakon upotrebe ispari, a boja ostane čvrsta i suha. Pigment bojanoj površini daje željene tonove boje.