Instalacija grijanja

Prije odluke o vrsti grijanja važno je razmotriti mogućnosti koje nam stoje na raspolaganju, a odnose se na tehničku izvedbu i cijenu. Cijena instaliranja grijaćeg tijela često nije presudni element već treba procijeniti što će dugoročno biti najekonomičnija opcija.

Treba razmisliti i o tome koje prostorije unutar stambenog prostora želimo grijati te možemo li kod instalacije grijaćih tijela kombinirati više opcija. Moramo znati kojim izvorom energije želimo grijati stambeni prostor, a znatnu ulogu u grijanju imat će i kvalitetna toplinska izolacija objekta.

Izvođač će vas najbolje uputiti u materijale, uređaje i sve ostale elemente koji će smanjiti potrošnju energije, a posao će biti obavljen bez sigurnosnih propusta.

Iako je grijanje na drva po mnogima najkvalitetnije grijanje, kamine i peći na kruta goriva sve češće zamjenjuju sustavi centralnog grijanja. Plinske peći i električne grijalice još uvijek su zastupljeni, posebice kao grijanje u prijelaznim razdobljima.

Centralno grijanje omogućuje grijanje cijelog stambenog prostora, pruža mogućnost reguliranja i programiranja temperature u prostorijama, odabira radijatora različitih oblika i boja. Grijaća tijela za centralno grijanje danas se nude u atraktivnim izdanjima u obliku zida, ogledala, kugle, slike, ljestvica, različitih boja...

Podno grijanje je najkvalitetniji sustav grijanja. Temperatura u prostoriji kod ove vrste grijanja može biti za stupanj-dva niža nego kod drugih sustava grijanja, bez ikakvih posljedica na osjećaj ugodnosti. Podno grijanje omogućuje gotovo idealnu raspodjelu temperature u prostoriji, a pritom je temperatura viša uz pod, dok prema stropu opada. Za razliku od centralnog (radijatorskog) strujanje zraka kod podnog je grijanja malo i nema podizanja prašine. Površina poda se kod podnog grijanja smatra jedinstvenim ogrjevnim tijelom. Kvaliteta podnog grijanja ovisi o tehnologiji i iskustvu na temelju kojega se izvodi.

Solarno grijanje ekološki je najprihvatljivije, a idealno je i za uštedu energije. Solarni sustavi godišnje u prosjeku uštede 50-60 posto potrebe za energijom, a veliki broj sunčanih dana rezultira velikom učinkovitošću sustava. U ljetnim se mjesecima konvencionalni sustav zagrijavanja vode može isključiti, čime se uklanja štetna emisija plinova kao nusprodukt izgaranja. Solarno grijanje ima jednostavan princip rada. Solarni kolektori postavljaju se na krov kuće, a broj se određuje proračunom. Crpka medij zagrijan u solarnim kolektorima potiskuje kroz cjevovod do kombiniranog spremnika tople vode koji zagrijava vodu. Za razdoblja kad nema jakog sunca bojleri imaju i grijač kao alternativu za dogrijavanje.

Kotlovnice su još jedna od opcija koje se mogu instalirati u obiteljskim kućama, objektima s više stanova, većim stambenim kompleksima, kao i u velikim javnim zgradama. Pri instalaciji kotlovnice potrebno je obaviti sve radnje od izrade projektne (tehničke) dokumentacije, nabave potrebne opreme, izvođenja radova i potrebnih instalacija, do završetka radova.
Vezani članci
comments powered by Disqus